איך מכשירים את הבית לפסח ב7 דקות – הרב עזריאל זילבראפשר בקלות ללכת לאיבוד בפרטים ההלכתיים הרבים כל כך של הכשרת המטבח לפסח. לכן צילמנו סרטון קצר ובהיר שמסביר איך להצליח בפרויקט. הרב עזריאל זילבר, ר”מ בישיבת הבקעה, עם ניסיון של עשרות שנים בלימוד תורה ומתמחה בהלכות כשרות מצליח להראות עד כמה המלאכה פשוטה.
פסח כשר ושמח!

הכשרת המטבח לפסח – [מעובד מתוך הספר ‘פניני הלכה’ לפסח] העבודה הקשה היא ההכנה להכשרה. ניקוי יסודי של הכלים בחומרים ממיסי שומן. בפרט בתנורים וכיו”ב.
1. קומקום חשמלי – לנקות היטב וכן לנקות אבנית, גם אם לא באופן מושלם. למלא הקומקום ולהרתיחו ולשפוך המים דרך הפייה.
2. כיורים ושיש – לנקות היטב ולייבש. אח”כ להרתיח מים בקומקום חשמלי ולערות על הכיורים קודם ואח”כ על השיש, כדי שהמים הרותחים יישפכו על מקום יבש. יש מחמירים לערות את המים תוך כדי רתיחה, כשהקומקום עדיין פועל. ויש מחמירים עוד לכסות את השיש והכיורים בפסח. [בחוברת ‘מאמר מרדכי של הרב מרדכי אליהו זצ”ל [יצאה בשנת תשס”ח] מתיר בעירוי, ולא מצריך המשך רתיחה] 3. כיריים גז – ניקוי וליבון עצמי ע”י הבערה עד לשיא החום [כחצי שעה (מספיק עד שיתאדם)] יש מחמירים לכסות בנייר כסף את החצובות ומשטח הכיריים שתחת החצובות.
4. כיריים חשמליות וכיריים קרמיות – ניקוי והבערה עד שיגיע לשיא החום – בתוכנית החמה ביותר.
5. פלטה של שבת – ניקוי, הדלקה לשעה וכיסוי בנייר כסף עבה.
6. תנור אפייה – לנקות היטב, כולל מסילות, רשת ודלת. לפרק כל מה שניתן ולנקות. אח”כ להפעיל על שיא החום חצי שעה. את התבניות לא ניתן להכשיר. ההכשרה מועילה גם לרשתות ולמסילות, שלא שמים עליהן חמץ באופן ישיר. יש מחמירים לכסות הרשת בנייר כסף אחרי ההכשרה. יש מחמירים עוד לא להשתמש כלל בתנור של כל השנה בפסח.ועדיף כך לאדם פרטי, גם כי קשה להגיע לליבון חמור וגם קשה לנקות בפועל כל פינה.
בתנור פרוליטי יש הכשרה עצמית של 500 מעלות. לכן לא צריך לנקות את גוף התנור. הלכלוך הדבוק בתנור אלא רק את המסילות והרשת, שלא נמצאות בתהליך הפרוליטי. אותן צריך לנקות ולהגעיל בנפרד.
7. מיקרוגל – לנקות היטב. לשים כוס חד פעמית עם מים וטיפת סבון. להפעיל על התוכנית הארוכה ביותר. את מגש הזכוכית בתחתית המיקרוגל יש להגעיל ולעטוף בניילון נצמד לכל הפסח.
8. מדיח כלים – לנקות היטב, במיוחד את המסננת, ולהפעיל על התוכנית הארוכה והחמה ביותר. עדיף להגעיל הרשת עליו מתנקים הכלים במים חמים כל השנה.
9. כלים – הכלל הוא: מה שהשתמשו בו בחם או בחריף, צריך הגעלה. מחבת – אם משתמשים בשמן די בהגעלה. עדיף ליבון קל ישירות על האש. אם ישירות כמו מחבת פנקייק – לא ניתן להכשיר. כלי חרס וחרסינה מצופה, כמו כלי האוכל הרגילים, לא ניתן להכשיר. כלי פלסטיק ניתן להגעיל. כלי זכוכית ופיירקס ודורלקס – לפי ספרדים אין צורך להכשיר, ולפי אשכנזים לא ניתן להכשיר. בכלי זכוכית העמידים לבישול, יש המתירים בהגעלה שלוש פעמים.
10. שולחן אוכל – די לנקות ולעטוף בניילון עבה או במפה עבה.
11. מדפים בארון די לנקות היטב.

source

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *